Automatinės pavarų dėžės gedimo požymiai

Automobilio transmisija yra sudėtinga mechaninė sistema, kuri kontroliuoja variklio energiją perduodama per kardaninį veleną ir pusašius į automobilio ratus. Automatinėje pavarų dėžėje saveikauja daugybė karštį ir trintį sukeliančių komponentų, tai lemia greitesnį dalių dėvėjimasį palyginus su kitomis automobilio dalimis.

automatines-pavaru-dezes-gedimo-pozymiai
Automatinė pavarų dėžė, svarbiausi komponentai

Automatinės pavarų dėžės remontas ir keitimas yra sudėtingas ir daug pastangų reikalaujantis procesas, kuris gali kainuoti tikrai nemažą pinigų sumą. Dažnai pavarų dėžės remonto išlaidos perrauga variklio remonto darbų išlaidas. Kiekviena automatinė pavarų dėžė, gali turėti savo specifinę gedimo priežastį, tačiau dažniausiai kylančios bėdos atsiranda dėl prastos priežiūros ir laiku nekeičiamų tepalų. Kai atsiranda automatinės pavarų dėžės gedimo požymiai, kurių įprastai važiuojant nebūdavo, svarbu atkreipti dėmėsį ir neleisti gedimui toliau progresuoti.


Žemiau pateikiame kokie yra pagrindiniai automatinės pavarų dėžės gedimo požymiai

Automatinė pavarų dėžė vėluoja perjungti pavarą

Tuo momentu,  kai pavyzdžiui yra perjungiama automatinės dėžės pavara iš P (park) į D (drive) padėtį, pavara turi persijungti nedelsiant ir atleidus stabdį automobilis turi judėti iš vietos. Viena iš vėlavimo perjungti pavara priežasčių, gali būti pasenęs pavarų dėžės tepalas, arba problemos su automobilio kompiuteriu. Pabandykite perkrauti automobilio kompiuteri, tai galite padaryti atjungdami automobilio bateriją ir palaukti 30 minučių. Jei tai nepadeda, kreipkites į specialistus, galbūt užteks tik pakeisti dėžės tepalą ir simptomai pradings.

Pasigirsta keisti garsai

Sunku apibūdinti garsus kurie yra girdimi kai transmisijoje pradeda rodytis automatinės pavarų dėžės gedimo požymiai, tačiau tai gali būti ūžesys, zvimbimas ar švilpimo garsas, ir gali skirtis priklausomai nuo automobilio markės. Dažnai pasitaiko, kad gedimo pradžioje garsas atsiranda tik įungus tam tikrą pavarą, todėl išgirdus keistą garsą iš pavarų dėžės delsti nevertėtų ir reikėtų kreiptis pas specialistus, kadangi gedimui progresuojant remonto išlaidos gali ženkliai išaugti.

Tepalo nuotėkis, žemas tepalo lygis

Tepalo nuotėkis tai vienas iš pastebimiausių automatinės dėžės gedimo požymių ir turėtų būti pašalintas nedelsiant. Nenumokite ranka jeigu po ilgesnio laiko tarpo pastebėjote tepalo nuotėkį po automobiliu.  Tai yra viena iš dažniausiai ignoruojamų automatinės pavarų dėžės gedimo priežasčių. Automobilio transmisijos tepalas savaime niekur nepradingsta, todėl pamatavus ir pastebėjus tepalo trūkumą, galima daryti išvada, kad yra tepalo nuotėkis ir reikia atlikti patikrą. Labai svarbu laiku pastebėti ir pašalinti šį požymį, kadangi esant žemam tepalo lygiui didėja detalių trintis ir greitėja jų devėjimasis.

Uždelstas pavaros perjungimas, drebėjimas, trūkčiojimas

Įprasto vairavimo metu, drebėjimas ar trūkčiojimas neturėtų jaustis ir pavaros turi persijungti švelniai, bei sklandžiai. Jeigu jaučiate, kad automatinė pavarų dėžė perjungiant pavaras pradėjo drėbėti , trūkčioti arba perjungti pavarą užtrunka kiek ilgiau nei įprastai, kreipkitės į specialistus. Automatinės pavarų dėžės nesklandus darbas pradžioje gali būti sunkiai pastebimas ir atsirasti tik tam tikrais momentais, kurie gali kartotis vis dažniau, todėl labai svarbu kuo anksčiau tai pastebėti, nes gali užtekti pakeisti seną tepalą nauju ir simptomai išnyks be didesnių nuostoliu.

Degėsių kvapas

Degėsių kvapas atsiranda dėl pernelyg aukštos automatinės pavarų dėžės tepalo temperatūros, kuris įkaista dėl nekokybiško ar pasenusio tepalo. Tepalo trūkumas taip pat gali būti viena iš priežasčių. Tepalui praradus savo tepimo savybes,  kyla vis didesnė trintis tarp detalių ir atsiranda drožlės, kurios išplinta pavarų dėžėje. Išplitusios drožlės palaipsniui sugadina dėžę nepataisomai ir ją tenka pakeisti kita. Tačiau ne  visada kaltas yra tepalas, kartais problema gali atsirasti dėl automatinės dėžės aušinimo sistemos problemų.

Prietaisų skydelyje užsidegusi „Check Engine – Patikrinkite variklį“ kontrolinė lemputė

check-engine-light
„Check engine” kontrolinė lemputė prietaisų skydelyje

Šį užsidegusi kontrolinė lemputė reiškia, kad automobilio kompiuteris gavo signalą dėl neįprastai veikiančio komponento ar mechanizmo, kurį užfiksavo daviklis. Yra daug priežasčių kodėl šį lemputė gali užsidegti, tačiau tai gali būti ir dėl neįprasto pavarų dėžės darbo. Daviklis gali užfiksuoti sutrikusi pavarų dėžės darbą daug anksčiau kol požymius pradėsite jausti Jūs patys, ir nevertėtų ignoruoti šio įspėjamojo ženklo prietaisų skydelyje. Kreipkitės į specialistus kurie gali atlikti reikiamą automobilio diagnostika ir nustatyti kurioje automobilio sistemoje kyla problemos.

Garsas įjungus laisvą pavarą

Jeigu įjungus laisvą „N – Neutral“ pavarą yra girdimas lyg smūgio garsas, gali užtekti pakeisti transmisijos alyvą ir simptomai išnyks kaip ir ankščiau aprašytais atvėjais. Jeigu alyvos keitimas nepadeda, greičiausiai teks keisti susidevėjusias pavarų dėžės detales tokias kaip guoliai, krumpliaračiai ir pan.

Žinodami kokie yra pagrindiniai automatinės pavarų dėžės gedimo požymiai, galėsite užbėgti įvykiams už akių ir išvengti didesnių nuostolių. Keiskite laiku alyvą ir atkreipkite dėmėsį į neįprasta automobilio darbą.